Przewodnik rodzica po mutyzmie wybiórczym
Dawka wiedzy, która doda ci pewności siebie
Rady, których potrzebowałam w przeszłości
Cześć!
Zanim przejdziemy do szczegółów, jestem zobowiązana umieścić tu następującą klauzulę informacyjną:
Co to oznacza w praktyce?
To, co zwykle – wszystko, co czytasz przesiewaj przez sito. Nie podchodź do niczego bezkrytycznie. Mów: “sprawdzam” wszystkiemu, czego nie jesteś pewna/pewny, co wydaje Ci się nie mieć sensu. Dociekaj, szukaj, proś o doprecyzowanie czy wyjaśnienie. Sprawdzaj czy rozumiesz to, co czytasz/słyszysz, czy ma to sens, czy to o Was, dla Was, dla Ciebie i Twojego dziecka, dla Waszej rodziny. Nawet, jeśli mówi Ci to największe “guru” świata. Nawet, jeśli mówi Ci to największy autorytet w danej dziedzinie.
Nic, nikt i nigdy – czy zawiera powyższą klauzulę czy nie, niezależnie od tytułów naukowych, certyfikatów, szkół i kwalifikacji – nie zwalnia Cię z obowiązku logicznego myślenia i weryfikowania informacji, rad, porad i innych wytycznych, które dostajesz. Bo finalnie to i tak zawsze Ty najlepiej znasz swoje dziecko, odpowiadasz za nie i razem z nim ponosisz konsekwencje swoich wyborów. Taka zaszczytna, choć czasem niewdzięczna, rola, nas, rodziców 😉
Życzę Ci, więc zdrowego dystansu i odwagi do podważania wszystkiego, co czytasz, słuchasz i oglądasz. Do tego poradnika również 🙂
A w razie jakichkolwiek pytań, sugestii czy uwag, śmiało pisz do mnie na kontakt@ulazielenczuk.pl
Udanej lektury!
Ula, ta od Małych Kroków
Jak najlepiej korzystać z poradnika?
Nie chcę, by czytanie tego poradnika skończyło się tylko na… czytaniu.
Mam ogromną nadzieję, że stanie się on Twoim kompasem na początku Waszej drogi do oswojenia trudności związanych z lękiem przed mówieniem. Chcę byś, po jego lekturze, miała/miał pewność co do tego, w którym kierunku chcesz iść dalej. Dlatego na początku każdej sekcji znajdziesz wzmiankę o tym, na jakim etapie mogą przydać Ci się dane informacje i jakie kroki mogą Ci ułatwić.
Dodatkowo, by ułatwić nawigację po poradniku, wszystkie elementy, powiązane z daną sekcją, są podlinkowane – np. jeśli jesteś w punkcie o potrzebie diagnozy, możesz z łatwością przejść do tematu przygotowania się do wizyty u psychiatry.
W niektórych sekcjach znajdziesz też linki do innych moich artykułów blogowych powiązanych tematycznie – byś mogła/mógł rozszerzyć dane zagadnienie, jeśli Cię zainteresuje.
Jeśli temat mutyzmu wybiórczego jest dla Ciebie nowy, zacznij lekturę Przewodnika od początku. Jeśli szukasz jakiegoś konkretnego zagadnienia, skorzystaj ze spisu treści.
Powodzenia!
Spis treści:
Mutyzm wybiórczy i co dalej? Wstęp do przewodnika dla rodzica
Część 1: Czy moje dziecko ma mutyzm wybiórczy?
- Mutyzm wybiórczy? Co to takiego?
- Najczęstsze objawy mutyzmu wybiórczego
- Czynniki wykluczające mutyzm wybiórczy
- Sytuacje, które NIE wykluczają diagnozy mutyzmu wybiórczego
- Mutyzm wybiórczy a nieśmiałość
- Mutyzm wybiórczy a wysoka wrażliwość
- Mutyzm wybiórczy a spektrum autyzmu